Naš vrtec se je v šolskem letu 2022/2023 prijavila na UNESCO projekt: Gozd in naravno okolje skozi otrokove oči. Nekaj ciljev projekta: spodbujanje pozitivnega odnosa do narave, ohranjanje pristnosti in sožitje z naravo, medpredmetno povezovanje …

Veseli smo, da imamo v bližini vrtca gozd. Obisk gozda sprošča in pomirja, lahko uživamo v šumenju vetra, ki se igra z listi, poslušanju ptic, hoji po mehkih tleh in prijetnih vonjih, ki jih je gozd poln.

V svoj vsakdan smo vključili čim več gibanja in raziskovanja bližnjega naravnega okolja (sprehodi, izleti v gozd …).  Poslušali smo različne pravljice, veliko smo ustvarjali z odpadlimi listi dreves ter se igrali z gozdnimi plodovi. Občudovali smo drevesa, jih objemali, se igrali skrivalnice. Spoznavali smo gozdne živali in raziskovali njihova skrivališča v gozdu. Gozdno tematiko smo uporabili na vseh področjih dejavnosti v vrtcu. Gozd smo občutili z vsemi čutili saj je postal naša naravna igralnica.

Nekaj odzivov otrok:

»V gozd grem rad, ker tam lahko naberem zvončke.«
»Rada sem v naravi, ker imam rada sonce.«
»Zunaj lahko tekamo, plezamo, skrivamo.«
»V gozd gremo nabirat gozdne plodove.«
»Vesel sem, ko gremo v gozd opazovat drevesa, kako se spreminjajo v različnih letnih časih.«
»V naravi si krepimo imunski sistem.«
»V gozdu mi je najbolj všeč, da lahko hodim, rad imam naravo.«
»Prisluhnem lahko pticam, šumenju vetra.«
»Sprehod po gozdu me sprosti.«
»Ko gremo v gozd se primerno oblečemo in obujemo ter zavarujemo pred klopi.«
»V gozdu se rada igram z listjem.«

Za vrtec: Tadeja Ketiš